Dolnopoustevenský posel

Vlasta Kubátová opět v Kunčicích pod Ondřejníkem

Autor: Dr. Zdeněk Srubař, komisař GKS

V sobotu 2. října 1999 znenadání navštívila Galerii Karla Svolinského na Základní škole v Kunčicích pod Ondřejníkem (okr. Frýdek - Místek) v Beskydech neteř profesora Svolinského, občanka Dolní Poustevny, ak. malířka Vlasta Kubátová. Její návštěva byla pracovní a vyplynula z toho, že je patronkou galerie.

Její zájem se soustředil na provoz zařízení v průběhu školního roku, návštěvnost a doplnování depozitáře sbírky, která dnes čítá několik set uměleckých děl. Založena byla v roce 1986 ještě za života prof. Karla Svolinského a je v ní zastoupeno více než 150 umělců z domova i ze zahraničí. Posledním umělcem, který v těchto dnech věnoval galerii v údolí mezi majestátem památného Radhoštěm a Ondřejníkem, je jeden z nejlepších žáků Karla Svolinského, autor našich bankovek, Oldřich Kulhánek.

Galerie Karla Svolinského je ojedinělou sbírkou v našem a možná i evropském školství. V průběhu roku ji navštíví stovky obdivovatelů, zejména pak školní mládeže, pro kterou byla prof. Svolinským především určena.

Paní Kubátová byla u příležitosti svých letošních 75. narozenin přijata starostou obce Ing. Tomášem Hrubišem a zapsala se do Pamětní knihy obce. Srdce jí ale táhlo mezi děti. Se zájmem navštívila právě probíhající zkoušku cimbálové muziky školního tanečního souboru Valášek. Děti paní Kubátovou znají, protože tato návštěva nebyla první a pevně věříme, že ani poslední. Po rozloučení odjela na rodnou Hanou.

Zpět k článkům

Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )