Dolnopoustevenský posel

Loutky a pohádky snadno převálcovaly televizi

Autor: Ing. Pavel Lampa, Loutkový soubor Pomněnka

Ve dnech 27. až 30. září se konal již 3. mezinárodní loutkový festival, který přivítal letos rekordní počet divadelních souborů i návštěvníků. Tři představení se odehrála i v Rumburku.

V rámci festivalu jsme viděli 10 různých divadelních souborů. Díky nim jsme poznali divadla s velkou odlišností, jak scén, loutek, tak i i způsobu techniky hraní. Z pódia zněla nejen čeština, ale i němčina, lužická srbština a také projev našich nejvzdálenějších hostů - souboru z Mexika. Pobavila nás malá divadélka, kde se o vše stará jen jeden nebo dva herci a ti zvládnou komunikovat s dětmi, vodit a zaujmout všechny malé i velké diváky - Divadlo z půdy F. Pešána, Divadlo na cestě, Pavel Vangeli, Fundus s O. Bernstengelem či Malé divadélko z Prahy manželů Novákových.

Bavily nás také soubory větší jako například Naivní divadlo Liberec, které nám zahrálo hru Bezhlavý rytíř. Všichni, kteří tuto pověst viděli, musí přiznat, že to byla přehlídka nejvyššího loutkařského umění, jaké si jen člověk dokáže představit. Viděli jsme působivý děj, kde se střídalo napětí, strach, radost i motiv milostného příběhu. Zlo bylo potrestáno a dobro zvítězilo. Diváci jistě ocenily profesionalitu, s jakou byla hra uvedena, perfektní scéna, na které byly vidět dvě dimenze, jedna blízká a jedná vzdálená, prostě opět originální loutková hra, kterou ocenilo více než 200 platících diváků.

Na prknech loutkového divadla jsme viděli i divadélko přímo historické - Fundus Olafa Bernstengla, divadélko nejmenších rozměrů s malými loutkami, ale s pěkným příběhem. Pohádka se jmenovala skřítek, u nás známá jako Sůl nad zlato.

Nejvzácnější a nejvzdálenější soubor dorazil až z Mexika a kouzlil příběh postaviček z šátků, které ožily a proměnily se v býka, gladiátora, pejska i motýla. Prostředí zahrady mateřské školy a krásné počasí vytvořily nezapomenutelný zážitek nejen pro děti. My divadelníci jsme ocenili techniku a fantazii všech herců.

Nejbližším hostem festivalu byl soubor Rolnička ze Šluknova. Viděli jsme krásnou ruskou pohádku Kostěj nesmrtelný, tentokráte v novém loutkovém pojetí. Malí diváci velmi ocenili pohádku Petr a vlk, kterou zahráli Sorbisches Puppentheater z Budyšína.

Nelze říci, která pohádka by si zasloužila pomyslné vítězství u diváků, ale jistě vyhrály děti, které na festival přišly. Dětem děkujeme za to, že se všem hercům u nás velmi líbilo a již se vyptávají na účast v příštím ročníku.V Dolní Poustevně v tyto tři dny zvítězili herci, loutky a pohádky nad televizí a nudou.

Zpět k článkům

Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )