Dolnopoustevenský posel

Megafilm měsíce září

Autor: Od dopisovatele

FK Dolní Poustevna - Spartak MIKOV Mikulášovice 2:6 aneb Slunce, seno a pohárové utkání. Roztomilá letní komedie ze sportovního prostředí z dílny Walta Bryndeye. Hráli: žáci základních škol Dolní Poustevny a Mikulášovic, režie: rozhodčí Brynda.

Nikdo z aktérů pohárového klání ani z přítomných diváků jistě netušil, že na zápas bude nominován rozhodčí z ostrova Pultanela, kde je všechno obráceně. Domácí začali utkání velkým tlakem, který po několika minutách zúročil ve vedoucí branku Gendráč a chvíli na to zvýšil z přímého kopu Margala. Ještě chvilku se hrál celkem pohledný fotbal, aby po pár minutách vyústil v případ pro agenta Muldera a jeho Akta X.

Rozhodčí Brynda usoudil, že je na hřišti zřejmě málo srandy a tak pravděpodobně pod vlivem svého dalšího oblíbeného seriálu Neuvěřitelná dobrodružství Vladimíra Smolíka a jeho návštěvy na planetě, kde bylo jaksi také všechno naopak, začal dělat ze zápasu komedii vhodnou Oscarové nominace. Fauly, kopy od branky i rohy sice vždy odpískal, ale v 80 % případů ukázal vždy na opačnou stranu. I díky těmto rozhodnutím se Mikulášovickým podařilo do konce poločasu otočit na 2:3.

Kdo čekal ve druhém poločase změnu k lepšímu, nedočkal se. Brynda poslal rozum na zasloužený odpočinek a pokračoval v grotesce. Vůbec mu nevadilo, že na zemi leží zranění hráči, zřejmě věrný krédu - lidí je jako much. Po zranění Margaly a Gendráče se herní koncepce domácích rozpadla a Mikulášovice bez problémů zvyšovaly své vedení. V závěru pak bylo vidět již jen bezbranné hráče, kteří sami nevěděli na jakou stranu se bude kopat. Mezi nimi vesele poskakoval Chaplin s píšťalkou a jestli neumřel, tak píská dodnes.