Dolnopoustevenský posel

Údolí kaprů v zimě

Autor: Jaroslav Míšek

Jistě každý z nás v Dolní Poustevně ví, co znamená pojem „údolí kaprů.“ Pro někoho jen soustavu rybníků při oddychových procházkách, pro někoho sváteční ohňostroje, pro někoho chytání ryb. Pro partu několika nadšených rybářů však denní dřinu - v létě v zimě. Někdo možná řekne: „Co to píše za nesmysl? V zimě rybáři u rybníka? Při bruslení jsem tam nikoho neviděl.“ Rybáře s prutem v ruce sedícího tiše na břehu rybníka jste opravdu vidět nemohli, ale co se děje v nově vybudované líhni, možná zasvěcený neví. Někdo si možná povšiml jak ze stráně, kde je líheň, líně vychází kouř z komína. To právě nadšení chlapíci ohřívali vodu na praní filtrů, nebo na zaslouženou kávu. Stavba líhně trvala skoro rok a spolek proinvestoval přibližně 45 tisíc korun, přičemž ji postavili svépomocí. Vybudovali haltýře a líhňový aparát s promyšlenou vodoinstalací, kde trvale přitéká čerstvá filtrovaná voda.

Po celoroční práci nastala chvíle, na kterou všichni čekali. V říjnu loňského roku byl v líhni proveden výtěr generačních ryb, pstruha obecného a sivena amerického. Díky panu Benešovi byl i úspěšně vytřen chemon (lososovitá ryba) a tím získáno přibližně 20 tisíc kusů jiker této ryby. Od října loňského roku začal maraton a minimálně 100 dní „čekání“ na líhnutí. Trochu odbočím do rybářské terminologie. Kulení pstruha obecného probíhá po 520ti denních stupních, což je při teplotě vody 5 stupňů 104 dny. Tímto ale nebudu čtenáře zatěžovat.

Při mé návštěvě líhně jsem zastihl Michala Margalu a Františka Starého, jak vysávají z líhně neoplodněné jikry, nečistotu a slupky z jiker po vylíhnutí plodu. Viděl jsem všechna tři stádia líhnutí, a to oplodněnou jikru, stadium očních bodů i plůdek se žloutkovým váčkem. Na otázku, co s tím budou dělat, protože v líhni je kolem 100 000 kusů jiker, mě odpověděli: „Přibližně 80 tisíc kusů vylíhnutých ryb prodáme a a 20 tisíc si ponecháme na dokrmení a vlastní chov generačních ryb.“

Starost o líheň v tomto období provádí pouze dva až tři rybáři. V brzké době je čeká příprava odkrmovacích rybníčků a ostatní práce kolem rybníků. Do budoucna počítají s odchovem pstruha duhového a lososa labského. Pokud by měl někdo zájem líheň navštívit tak jako já, má možnost. Každou sobotu od 14 do 16 hodin, a to až do konce března.

Zpět k článkům

Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )