Dolnopoustevenský posel

Okénko klubu zahrádkářů

Autor: Připravuje Pavel Špaček

Z činnosti klubu

Ti z nás, o kterých je známo, že jsou v Klubu zahrádkářů, nejednou slyšeli slova: „To to vedete! Kdyby ti, co před padesáti lety vybudovali sad, který se stal okrasou Dolní Poustevny, dřeli a šetřili až postavili i pěknou klubovnu a učili spoluobčany zahradnictví, sadovnictví, vstali z hrobu, museli by vás nakopat.“ Jestli jen nás je otázkou. Každý jistě nese svůj díl viny, že organizace přestala už před několika lety pracovat. Že krásný sad pustne (za to, že asi úplně zmizí ovšem ani my nemůžeme). Negativní výsledky přinesla i orientace na provoz restaurace, byť myšlenka nebyla špatná - hospoda přinese zahrádkářům finance tolik potřebné pro další činnost. Z různých důvodů nepřinesla, spíš zhoršila vztahy. Neomlouvá nás jistě ani to, že krizí po roce 1990 prošlo těch tzv. společenských organizací více a ne všechny se z ní vzpamatovaly. Ke změně k lepšími došlo přeci jen alespoň trochu v roce loňském, kdy přišlo pár nových členů s chutí něco dělat. Ti zachraňují, co se dá a jim je nespravedlivé opravdu něco vyčítat. V nejbližší době proběhne členská schůze. Mohla by být konečně zlomem a startem do lepších dnů zahrádkářské organizace. Splní-li se naděje, opět nabídneme spoluobčanům vstup k nám nebo alespoň zapojení do našich akcí.

A jako vždy pár praktických rad praktickým zahrádkářům

  • Brambory mají stát 30 korun za kilo. Takže pěstování raných brambor bude opět na pořadu dne. A ty doma vypěstované, bez té „chemie“ jsou k nezaplacení. navíc brambory půdu dosti odplevelí a připraví i pro pěstování náročnějších plodin. Jenže! Těžko někdo v Poustevně riskne výsadbu už v březnu, byť by záhony přikryl folií. To si mohou dovolit někde u Mělníka. Rané brambory budeme sázet v dubnu. Sklízet ale stejně můžeme jako při březnové výsadbě, t.j. v době, kdy jsou brambory nejdražší. Jak toho dosáhneme? Stačí předklíčit sadbu. Už v prvé polovině března rozložíme na lísky v bezmrazé místnosti s rozptýleným světlem celé hlízy. Občas je i lehce navlhčíme. Do poloviny dubna vytvoří brambory krátké zelené klíčky. V dubnu je vysadíme, sklízet budeme o tři týdny dříve, výnos bude o pětinu vyšší, brambory odolnější, zdravější. Ale nezapomeňte si koupit pytlík opravdu rané odrůdy! A sázejte až když je půda asi 1,5 cm pod povrchem teplá alespoň osm stupňů. A pokud by noční mrazík přeci jen spálil nať, nic se neděje, rychle naroste znovu.
  • Času nikdo moc nemá. Když začínáme plánovat, co budeme pěstovat a jaká semena nakoupíme, měli bychom přihlédnout jak k podmínkám Dolní Poustevny, tak k tomu, že zalévat budeme jednou až dvakrát týdně. Pak bychom ovšem měli pěstovat zeleninu, která si díky hlubokým kořenům vytáhne vodu sama - například mrkev, petržel, ředkev. Zalévání hrachu si musíme ohlídat po vysetí, pak už si poradí sám. Víkendové zalití stačí i salátovce. Většinou obstojí i cibule a česnek. Rychle bychom (pokud jsme neučinili na podzim) měli vysadit rybíz a angrešt. Brzy raší! A u nás se jim daří. Koncem března by se mohla do mělkých rýh vysévat semena mrkve, petržele, karotky, zkusit již lze i ředkvičku a hrášek. Vysazujeme cibulovou sazečku a jarní česnek.
  • Nechali jste si na záhonech košťály po růžičkové kapustě? Udělali jste dobře. Na jaře se obsypou výrůstky, které můžete v kuchyni použít jako růžičky kapusty.
  • Máte rádi reveň čili rebarboru a chcete ji mít velmi brzy a opravdu lahůdkovou? Přikryjte rostlinu bedničkou nebo nádobou s černou fólií. Ale je třeba větrat!
  • Až budete dělat pořádek na zahradě, nahrňte hmotu, kterou vyhrabete, pod stromy. Stromům zajistíte pro sezónu vláhu - voda se nebude odpařovat. Neporoste pod nimi plevel a budou se vyluhovat živiny. Vhodné je samozřejmě ještě před tím rozhodit trochu kombinovaného hnojiva nebo kompostu.

Zpět k článkům

Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )