Dolnopoustevenský posel

Školní projekty s Terezou

Autor: R. Kreibichová

V tomto školním roce jsme pracovali na třech projektech připravovaných sdružením pro ekologickou výchovu Tereza v Praze.

Prvního projektu - Kyselý déšť - se účastnili žáci deváté třídy, kteří se v době od 22. října do 15. listopadu střídali u jednoduché meteorologické stanice a měřili množství srážek a jejich kyselost. Zaznamenávali i směr větru a hledali místní zdroje znečištění. Naměřené hodnoty pH se pohybovali v rozmezí 4,5 - 5,0. Deště v naší oblasti jsou tedy mírně kyselé, neboť hodnota pH čistého, neznečištěného deště je 5,6. Příčinou této kyselosti budou pravděpodobně oxidy síry a dusíku, které vznikají spalováním uhlí a ropy. Dopravu jako zdroj znečištění se nám nepodaří z našeho okolí odstranit, ale jistá naděje na zlepšení je v postupném přechodu na vytápění zemním plynem (škoda, že jsme se do projektu nezapojili o rok dříve - mohli jsme už vidět, zda první etapa plynofikace přispěla ke zlepšení životního prostředí).

Druhý projekt - Cesta za předky - nás provázel od září do poloviny dubna. Zajímali jsme se o historii Dolní Poustevny, pátrali po našich předcích a po tom, jak dříve žili. Část práce jsme dělali v hodinách, o dávných dobách jsme se dozvídali i na různých zájezdech (např. Velikonoce ve skanzenu, návštěva zámku Veltrusy, ...), vyvrcholením projektu byla noc ve škole, o které jsme psali v květnovém Poslu. Výslednou zprávu o tomto projektu do Terezy poslalo celkem 21 škol a naše zpráva se umístila na šestém místě. Díky tomuto umístění se čtveřice našich žáků, kteří do výsledné práce dodali nejvíce materiálů, zúčastnila ve dnech 28. až 31. května Historických hrátek na základně Železná. Družstvo ve složení Eliška Králová, Lenka Kopáčková, Bára Lampová a Kuba Kreibich dokázalo, že se umí dobře „poprat“ s nejrůznějšími úkoly (pravěké lovení snídaně, práce poslepu - tvorba půdorysu rotundy pomocí lana, navázání na kolumbovu objevnou výpravu - loupání brambor, skládání rodokmenu, sbírání léčivých bylin, tvorba vonného koktejlu, hra golf, prezentace zajímavého vynálezu z 19. století, příprava chlebíčků, setkání s ufony, ...). Historických hrátek se zúčastnilo celkem devět družstev a naše škola za úspěchy v soutěžních kláních získala třetí místo. Součástí setkání v Železné byly i návštěva pily spojená s prohlídkou lokomobily, celodenní výlet do šachty v Trustenicích a do sklárny v Nenačovicích, závěrečný táborák. Práce na tomto projektu udělali jeho účastníci spoustu. Všichni však za odměnu na Historické hrátky jet nemohli, a proto byl pro ostatní připraven od neděle 23. do úterý 25.6. výlet do Chřibské s podobnou náplní.

Třetí projekt, do kterého jsme se zapojili, se nazývá Ozón a je zaměřen na sledování přízemního ozónu. Ozón, pokud se vyskytuje vysoko v atmosféře, nás chrání rozhodujícím způsobem před škodlivými slunečnými paprsky, ale pokud se tento plyn vyskytuje při povrchu Země, poškozuje jak lidské zdraví, tak životnímu prostředí. Množství přízemního ozónu stále stoupá, nejzávažnější příčinou je znečišťování atmosféry provozem aut a spalováním uhlí, nafty a zemního plynu. Tvorbu ozónu urychlují sluneční paprsky, proto se přízemního ozónu tvoří obvykle mnohem více na jaře a v létě. My provádíme měření pomocí speciálně vyšlechtěných rostlinách tabáku, které reagují na vyšší koncentrace ozónu tvorbou různě velkých skvrn na listech. Měření probíhá během června, takže výsledky tohoto projektu zveřejníme až v některém z dalších čísel.

Zpět k článkům

Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )