Dolnopoustevenský posel

Nezbytnou zdravotní pomoc najdou lidé ve Velkém Šenově

Autor: rd

Pomoc rychlé zdravotní i ambulantní pohotovostní péče najdou v roce 2004 lidé ze západních oblastí Šluknovského výběžku ve Velkém Šenově. Po sérii zdlouhavých jednání se na tom v posledních dnech roku 2003 dohodli starostové měst a obcí této části Děčínska. Jednání se zúčastnil i starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka. Požádali jsme ho proto o krátký rozhovor.

Je umístění lékařské pohotovosti ve Velkém Šenově optimální a hlavně operativní?

Všichni, kteří si vybaví geografický tvar Šluknovska mi musejí dát za pravdu, že ano - nehledě na tradici a zázemí. Obě uvedené služby tam po celý příští rok zajistí Záchranná služba Ústeckého kraje. Rychlá zdravotní péče - personálně tedy sestra a řidič sanitky - bude fungovat a řešit akutní stavy nepřetržitě. Ambulantní pohotovostní péči pak zajistí lékař, sestra a řidič po skončení běžných ordinančních hodin. A to každodenně. A právě na tom se starostové dotčených měst a obcí konečně dohodli. V pravý čas, protože dlouho nikdo nevěděl, jak to s ambulantní pohotovostí v západní části Šluknovska vlastně bude. Kdo ji zajistí a hlavně zaplatí. Teď už se ví, že peníze přijdou z kraje, pověřeného města a rozpočtů obcí. Do systému ambulantní pohotovostní péče nevstoupily Krásná Lípa, Jiříkov, Staré Křečany a Doubice. Do těchto míst tedy nebude velkošenovská pohotovost za pacienty v neakutních stavech vyjíždět. Neznamená to ale, že lidé z těchto obcí zůstanou bez lékařské pomoci. Ve Velkém Šenově je samozřejmě ošetří, případný výjezd k nim ale zajistí zdravotníci jiných subjektů. Především pak ze spádově bližších měst Rumburku a Varnsdorfu.

Tento model potrvá jen po dobu příštího roku. Znamená to, že ho někteří ze starostů nepovažují za dobrý a budou usilovat o jeho změnu?

Vypadá to, že ano. Někteří starostové, a já patřím mezi ně také, se domnívají, že optimální a zejména ekonomičtější model může do budoucna zajistit přítomnost stanice rychlé lékařské pomoci. A to opět ve Velkém Šenově. V plném personálním obsazení - tedy kompletním týmem lékaře, kvalifikované sestry a řidiče - by řešila všechny stavy a nahradila by nejen rychlou zdravotní péči, ale i ambulantní pohotovostní péči. Starostové, kterým je právě tento návrh sympatický, si jsou ale vědomi toho, že rozhodnutí o zřízení stanice rychlé lékařské pomoci ve Velkém Šenově může padnout až po vyhodnocení výsledků systému, který právě nastartovali a také po celé řadě jednání s kompetentními institucemi.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )