Dolnopoustevenský posel

Kam chlapi v Dolní Poustevně nesmějí

Autor: Ing. Pavel Špaček

Titulek je samozřejmě nadsázkou. Na pravidelné setkání Dámského klubu, který vznikl na začátku letošního roku, například smí pan Klinger, který ženám, scházejícím se v zahrádkářské klubovně, v případě nevlídného počasí zatopí. Nesmí sem spíše “opivněnci”, byť s pokusem o šarm Oldřicha Nového málo souvislým projevem projevují ženám své sympatie. Čili vítán je každý muž, který může přispět k tématům setkání.

Ale v rámci objektivity řekněme hned úvodem, že už z těch témat je jasné, že se zase tak moc nejedná o záležitosti pro muže přitažlivé. V březnu byly například na programu velikonoční zvyky, recepty na tradiční jídla, zdobení vajíček, ukázky zdobení velikonočních stuh. V prosinci se samozřejmě nezapomnělo na osvědčené recepty vánoční, ale i na výzdobu, která k těmto nejkrásnějším svátkům roku patří, stejně tak na vánoční zvyky.

Během roku se dámy věnovaly problematice studené kuchyně, včetně malého rautu s vlastními specialitami, ale i pěstování léčivek a koření v zahrádkách Dolní Poustevny. Na podzim prodiskutovaly využití jablek v kuchyni, léčitelství, kosmetice. Nechyběla ale ani témata právní - například, zda je lepší nemovitost převést nebo darovat, jak je to s daní. Muže by asi nejvíce zajímaly ochutnávky. Ty také na sezeních nechybějí a opravdu takový pikantní salát ze slanečků, nebo skvělý nepečený tiramis, to už je opravdu něco.

I náplň setkání pro rok 2004 je více než zajímavá. Opět jen pro ilustraci. Zima - zvyky a recepty našich předků. Jarní očistná kúra očima odborníka. Bylinná kosmetika a uklidňující koupele. Pečeme beránka, mazanec a velikonoční věnec. Zavařujeme ovoce, zeleninu. Sušené rostliny a aranžování. Pizza - nejlepší recepty. Dolní Poustevna - místo, kde žijeme.

Výčet je samozřejmě jen ilustrující a spíše představuje oslovení pro ženy, které by měly v budoucnu zájem do Dámského klubu chodit. Klub nevznikl jako kdysi různé organizace typu Svazu žen. Prostě pár ženských si řeklo: sportovci, rybáři, turisti, hasiči a další a další mají pro své koníčky spolky, organizace, klubovny, pro nás není nic. A bez jakéhokoliv zásahu, jak se říká “shora” se začaly scházet v hezkém prostředí zahrádkářské chaty a řeší věci, které je zajímají. Každý další příchozí je samozřejmě vítán.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )