Dolnopoustevenský posel

Exekuce zatím profesionální vymahače “přehrála”

Autor: rd

Čtyři sta padesát tisíc korun. Právě tolik peněz dluží firmy i fyzické osoby dolnopoustevenské samosprávě. Polovinu této pohledávky tvoří dluh někdejší společnosti Bohemiaflor za odebranou páru vyrobenou kdysi v městské teplárně. Za teplo ale dluží i další podnikatelské subjekty. Tyto jednotlivé a do jisté míry i specifické případy řeší v současné době soud. O zbývající část dluhu se “postarali” neplatiči nájemného.

Možná vás to překvapí, ale v Dolní Poustevně se právě v souvislosti s chronickými neplatiči začalo velmi vážně uvažovat o angažování tzv. vymahačské firmy. Teď to ale vypadá, že zastupitelstvo dá přece jen přednost více kulantnějším soudním exekucím na plat. Jako první se exekuce dočkají největší dlužníci. Není jich mnoho a jejich jména jsou radnici dobře známá.

“Věříme i v jistý výchovný efekt, který provedená soudní exekuce může u ostatních dlužníků vyvolat,” říká starosta města Miroslav Jemelka. “Navíc jsme se dohodě s nimi nikdy nebránili a nebráníme se jí ani v tuto chvíli. Stanovení splátkového kalendáře je samozřejmě stále možné,” vzkázal notorickým dlužníkům starosta Jemelka.

Změnami prochází i příslušná legislativa, která se problematikou neplatičů nájemného zabývá. Dlužníkům nájemného nastanou zlé časy. Budou totiž snadněji vystěhování z bytů. Majitelům to má umožnit novela občanského zákoníku, kterou připravuje ministerstvo pro místní rozvoj a někteří pravicoví poslanci.

“Dosud platí pravidlo, že majitel, který se chce zbavit neplatiče, se musí obrátit na soud a dokázat, že nájemník se chová protiprávně. Pak mu teprve může dát výpověď,” řekl mluvčí zmíněného ministerstva Petr Dimun. “Navíc mu musí zajistit náhradní ubytování,” dodal. Podle připravované novely občanského zákoníku to ale bude přesně obráceně. “Nájemník bude muset dokázat, že majitel jednal protiprávně, když mu dal výpověď. Majitel by se na soud už nemusel obracet,” vysvětlil podstatu změny Dimun. Dodal, že na Slovensku už podobné opatření zavedli a v praxi se osvědčilo. Dlužníci začali své dluhy majitelům bytů a domů platit.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )