Dolnopoustevenský posel

Tanečnice slaví stovku

Autor: Tomáš Fúsek

Nejsevernější rozhledna České republiky Tanečnice je po historické i architektonické stránce právem označována za dominantu místního regionu a zároveň vyhledávanou turistickou atrakcí.

Stejně tomu bylo i v dávné minulosti, vždyť předchůdkyně nynější zděné rozhledny byla dřevěná a často trpěla následkem tvrdých podmínek místního nevlídného klimatu. Přesto si svojí oblibu stále upevňovala a tak vždy místní občané a členové různých spolků tuto dřevěnou krásku opravili, aby mohla i nadále sloužit svému účelu. Nakonec však dřevěná věž v roce 1903 podlehla svému osudu a uvolnila místo své nástupkyni, té kterou známe i my v dnešní době.

Základní kámen nové kamenocihelné rozhledny byl položen 10. července 1904, kamenické a zednické práce šli místním řemeslníkům rychle o ruky a hrubé stavební práce byly hotovy ještě téhož roku na podzim. Veřejnosti byla nová rozhledna předána v plné své kráse 28. května 1905. Řadou různých útrap ať už povětrnostních či období válečných prošla rozhledna až ke své stovce a město jí nadělilo alespoň část nejnutnějších oprav.

Ty začaly již v loňském roce a sice odstraněním zcela zničené a vlhké vnitřní omítky. Po téměř ročním prosychání se část omítek opravila, dezinfikovala proti plísním a opatřila novým nátěrem. Kamenná část podezdívky je vyspárována a ponechána se v neomítnutém stavu kvůli řádnému odvětrání. Novými nátěry byly ošetřeny i ostatní vnitřní konstrukce kovové i dřevěné, u oken byla vyměněna rozbitá skla. Turisté si mohou zhruba v jedné třetině schodiště prohlédnout novou informační tabule s řadou zajímavých pohledů do kraje. Změn se dočkalo i blízké okolí rozhledny, zejména pak byly vyrobeny nové lavice a stoly, které budou sloužit návštěvníkům tohoto zajímavého místa.

Veškeré opravy provádělo město Mikulášovice na své náklady, škoda, že nebyla schválena žádost o grant na obnovu této dominanty. Nicméně město bude i nadále usilovat o další projekty vypsané různými institucemi ať už krajskými či celostátními. Rozhodně práce na opravách a zkrášlování naší rozhledny nekončí tímto výročím a jak by vlastně mohly vždyť napřesrok bude zase sto let od předání rozhledny veřejnosti a naše město určitě přijde s nějakým dárkem právě pro tu veřejnost.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )