Dolnopoustevenský posel

3. září - Bible pro novou generaci žen

Autor: Michael Šatník

Hra Vagina Monology je dojemnou a rozpustilou exkurzí do poslední neprobádané oblasti, do poslední zakázané zóny. Je oslavou ženy ve vší její složitosti a tajemnosti. Je uctívána jako “bible pro novou generaci žen”. Hra, která se hraje na Westside Theatre na Broadway, byla uvedena v mnoha městech po celé Americe a na stovkách vysokých škol, inspirovala dynamické hnutí V-day, jehož cílem je skoncovat s násilím proti ženám. Vagina Monology – toto vtipné a neuctivé dílo, poctěné cenou Obie, vyjadřuje ty nejhlubší ženské fantazie a obavy.

Spisovatelka Eve Ensler udělala přes dvě stovky rozhovorů se ženami o jejich vaginách. Tyto rozhovory později zdramatizovala pro divadlo, které mělo ve Spojených státech neuvěřitelný úspěch. Hodnota Vagina Monologů je hlavně v síle myšlenky, kterou se snaží sdělit. Jak říká feministka Gloria Steinem: “Čtenáři, ženy i muži, se budou po přečtení knihy cítit nejen svobodnější, ale také si uvědomí, že existují jiné možnosti než starý patriarchální dualismus mužství a ženství, těla a mysli, sexuality a duchovnosti, jenž je zakořeněn v rozdělování našeho tělesného já na ,část, o které mluvíme´ a na ,část, o které nemluvíme´.”

Severočeské premiérové turné světově úspěšné divadelní hry, v podání divadla EXIL, společně přináší Loutkové divadlo Dolní Poustevna a varnsdorfský Kulturní dům Rozkrok. Představení se uskuteční v pátek 3. září od 19 hodin v sále Loutkového divadla v Dolní Poustevně a v sobotu 4. září také od 19 hodin ve Staré hospodě v Doubicích. V neděli mohou hru vidět od 15 hodin v Kulturním domě Rozkrok i diváci ve Varnsdorfu.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )