Dolnopoustevenský posel

Vypravte se s Poslem do Mechového království

Autor: rd

Kyjovské údolí patří k turisticky nejvyhledávanějším částem Českého Švýcarska již od 19. století, proto České Švýcarsko o. p. s. připravila pro návštěvníky průvodcovský okruh, který by jim trochu více přiblížil tento malebný kousek Českého Švýcarska. Od konce července 2004 se tak zájemci mohou každou neděli v Kyjově u Krásné Lípy připojit k průvodci a projít se “Mechovým královstvím podél Křinice”, tedy Kyjovským údolím. Na překrásný výlet vás srdečně zve i redakce Poustevenského posla.

Říčka Křinice zde mezi pískovcovými skalami porostlými mechem vytvořila zajímavá zákoutí, která obývají nejrůznější druhy rostlin a živočichů. Toto pomyslné skalnaté království však již stovky let obývají i lidé, kteří také nemalou měrou přispěli k dnešní podobě toho území.

Nově otevřený průvodcovský okruh poodkrývá tajemství historie i přírody Kyjovského údolí. Ve vyprávění nechybí pověsti a legendy, kterými jsou opředena některá místa. Trasa prochází i územím Národního parku České Švýcarsko, proto se návštěvníci dozví něco o přírodních skvostech a zvláštnostech tohoto chráněného území.

Okruh je dlouhý asi pět kilometrů, vede částečně po místním turistickém okruhu značeném žlutou značkou a částečně po červené turistické značce. Výstupy na skalní vyhlídky se zde střídají s klidnou procházkou podél toku Křinice. Na několika zajímavých místech jsou zastávky s výkladem a drobnými aktivitami, do kterých se mohou účastníci zapojit, proto projití okruhu trvá asi dvě a půl hodiny.

Přestože Kyjovské údolí nedosahuje velkých rozměrů, může směle konkurovat údolím v Arizoně či Utahu, kde se nacházejí podobné skalní útvary. Zatímco tyto kaňony mohutných řek své návštěvníky ohromují velikostí a nepřístupností, údolí říčky Křinice si snad každého návštěvníka získá svou přátelskou tváří a bohatostí podob života na tak malém kousku země.

Informace k okruhu: Sraz každou neděli v 9, 12 a 15 hodin v Kyjově u Krásné Lípy na parkovišti.

Trasa: Kyjov/parkoviště – penzión Petra – Kinského vyhlídka – Pekelný důl – Jeskyně bratří – Kyjovský hrádek – Klenotnice – deska bratří Bienertů – Dixův mlýn – restaurace Na Fakultě

Skupina: 2 – 12 lidí. Vstupné: nyní dobrovolné. Bližší informace: 412 383 413, informace@ceskesvycarsko.cz.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )