Dolnopoustevenský posel

Najdou se v Poustevně malé mažoretky?

Autor: Jaroslav Široký

Než se dostaneme k vlastní výzvě rumburského pohybového studia Impuls manželů Širokých adresované slečnám ve věku pěti až čtrnácti let, respektive jejich rodičům, řekněme si něco málo z historie vzniku mažoretek v České republice.

První mažoretkové skupiny v naší republice vznikly po roce 1970. Jejich název musel znít “pohybová skupina”. Do roku 1989 byl počet mažoretek, které většinou pracovaly při Základních uměleckých školách (tehdy LŠU), velmi sporadický. Skupiny vystupovaly převážně s dechovými orchestry při různých kulturních, společenských a sportovních akcích.

Prudký rozvoj mažoretkových skupin nastal po roce 1990. Mažoretkové skupiny začaly vznikat v různých věkových kategoriích při základních a středních školách, soukromých tanečních školách a studiích, při domech dětí a mládeže, kulturních zařízeních apod. Vedoucí a trenérky skupin začaly vymýšlet nové formy choreografie, nové technické prvky, vybírat zajímavý styl hudby, jiné – módní uniformy nebo různé rekvizity jako jsou střapce, šátky, deštníky, aj. Tím se vytvářely i nové druhy vystoupení, kdy mažoretky již nepochodovaly jen před orchestry. Ale začaly vystupovat ve vymezeném prostoru na moderní choreografii i hudbu. Tak začaly vznikat první disciplíny, které byly nazvány pochodové defilé a pódiové formace. Později i tak zvané pompony (tj. vystoupení se střapci). To už na sebe nedaly dlouho čekat první soutěže, které se začaly konat ve Štětí (1993) a o dva roky později v Hranicích na Moravě. Zanedlouho poté se objevují první signály k vytvoření centra, které by mažoretky sdružovalo.

Sekci mažoretek založila skupina nadšenců – většinou vedoucích mažoretek z celé České republiky. Ustavující schůzka se konala 25. listopadu 1995 v Černém pivovaru v Praze za účasti asi 20 zástupců. Účastníci schválili, aby se mažoretkové skupiny staly součástí Svazu hudebníků ČR, jako samostatný právní subjekt. Dále byl přijat základní program, jehož cílem bylo nejen organizačně sjednotit a odborně usměrňovat mažoretkové hnutí v ČR jako jednu z nových sportovně-tanečních forem, ale být i odborným a organizačním garantem soutěží a přehlídek v naší republice.

V současné době má Sekce mažoretek více jak 2000 individuálních členů, kteří jsou sdruženi ve více než 100 skupinách v celé ČR. Součástí sekce by se rádo stalo i pohybové studio Impuls!

Milé slečny, jste-li ve věku pěti až čtrnácti let a chcete se stát součástí našich týmů, přijďte mezi nás. Informační schůzka se koná v pátek 3. září od 16. hodin v tělocvičně ZŠ Jiříkovská v Rumburku. Další informace na tel. 602 132 369.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )