Dolnopoustevenský posel

Roztočí se “vrtule” nad Královstvím?

Autor: rd

Veřejná diskuze na téma “Větrný park Šluknov ano či ne” vstoupí na sklonku srpna do dalšího dějství. Tentokrát se příznivci i odpůrci větrné energie sejdou přímo v Království. Právě této části Šluknova a lidí, kteří v ní žijí, se případná výstavba čtyř větrných elektráren společnosti Windenergie Vejprty týká nejvíc.

“Setkání svoláme do společenské místnosti městské ubytovny v Království,” říká starosta Šluknova Milan Kořínek. “Padnou tam další argumenty pro i proti výstavbě elektráren. Definitivní verdikt vysloví samozřejmě zastupitelstvo. Očekávám, že se tak stane koncem září,” dodává Kořínek.

Zastánci obnovitelných zdrojů energie výstavbu čtyř větrných elektráren u Království vítají. Změnu charakteru krajiny (výška elektrárny je 105 metrů a průměr kruhu, který vrtule při otáčce opíše, činí 45 metrů, výkon 2 MGW) berou jako přijatelnou daň za další zlepšení životního prostředí na severu Čech. Hluku ani stroboskopických jevů, kterými nejčastěji argumentují oponenti větrného parku, se neobávají. “Negativní vlivy odborníci vylučují a pak, nejbližší dům v Království bude od parku vzdálen plných čtyři sta padesát metrů,” říkají.

Ovšem hlas lidí, kteří větrný park u Království nechtějí, je mocný. Šluknovská samospráva ho přeslechnout nechce. “Respektujeme právo lidí na vlastní názor. Pozorně vyhodnocujeme všechny argumenty, zjišťujeme vše podstatné. Jsme rádi, že lidé využili nabídky investora a zúčastnili se zájezdu do okolí Budyšína, kde stojí deset podobných větrných elektráren,” pokračuje Milan Kořínek. “Věc veřejně diskutujeme a nikdo nic před nikým netají. Lidé samozřejmě vědí, že ve hře jsou i peníze. Získají je nejen vlastníci pozemků, na kterých by měly elektrárny stát, ale i městská pokladna. Království může získat půl milionu korun ročně,” vysvětluje šluknovský starosta.

Nápad postavit na katastru Šluknova větrný park se zrodil v roce 2002. Původní projekt počítal až s osmi elektrárnami. Pokud zastupitelstvo záměr investora schválí, začne stavba čtyř “vrtulí” za tři sta milionů korun už na jaře příštího roku.

Šluknov ale není zdaleka jedinou lokalitou na severu Čech, kde chystají výstavbu větrných elektráren. Například jen Krušné hory by podle informací z Ústeckého kraje měly být “posety” až šesti sty padesáti větrnými elektrárnami.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )