Dolnopoustevenský posel

V souboji nováčků dominovala Poustevna!

Autor: Vítězslav Bureš

Dolní Poustevna – Union Děčín 4:1 (1:1)

Pikantní bylo první utkání nováčků 1. B třídy, které se odehrálo v Dolní Poustevně. Utkaly se totiž oba celky, které do soutěže postoupily z děčínského okresního přeboru. V minulé sezóně se soupeři dvakrát rozešli smírně: 1:1 a 2:2 a tak se čekal vyrovnaný zápas. Domácí však byli většinu zápasu jasně lepší a třemi brankami v závěrečné dvacetiminutovce rozhodli o svém vítězství. Unionu tak připravili první porážku v soutěžním zápase po 22 kolech.

Zápas měl slavnostní úvod, při němž z rukou prezidenta domácího oddílu dodatečně převzal útočník Vratislav Baloun cenu pro nejlepšího střelce okresního přeboru uplynulé sezóny (34 branek). A byl to právě Baloun, který již ve třetí minutě pohotovou střelou vyzkoušel připravenost Jeřábka v brance hostí. Svižný úvod obou celků byl pak korunován první brankou, kterou však k nelibosti domácích vstřelil Union. Murdychův střílený centr do pokutového území Moravec ještě dokázal vyrazit, domácí obrana ale nepokryla všechny soupeřovy hráče a zcela nekrytý Malec zblízka skóroval.

Branka vnesla na kopačky domácích částečný neklid, přesto mohl Šmejkal ve 14. minutě z přímého kopu vyrovnat. Z hranice pokutového území však střílel vysoko nad. Dvě minuty nato se zaplněné ochozy poprvé radovaly. Starostovu akci zastavil v pokutovém území rukou Kotlár a Karpíšek z nařízené penalty z přehledem vyrovnal. Tím se karta začala obracet – domácí byli více aktivnější, většinu akcí tahali Baloun s Karpíškem, jimž skvěle sekundoval Starosta. A byl to znovu Karpíšek, který mohl ve 24. hned dvakrát změnit stav. Nejprve jeho prudkou střelu vyrazil Jeřábek, z následného rohu potom trefil břevno. Chvíli po něm se k sólové akci odhodlal Baloun, cestě míče do sítě však na brankové čáře zabránila obrana hostí. V závěru prvního dějství se do šancí dostal také Union. Šulcův centr špatně trefil Němeček, vzápětí Moravec skvěle zlikvidoval střelu Cimpla.

Do druhé půle poslal domácí trenér Vichterey dva čerstvé hráče. Švitorku a nevýrazného Lukeše nahradili Vichterey a Vlk a hra domácích získala nový náboj. Spolupráce všech řad začala být kompaktnější, přesné přihrávky rychlým útočníkům dělaly Unionu potíže a ten se tak často stahoval do hloubi svého pole V rozehrávkách chyboval, branka byla už jen otázkou času. Přišla v 72. minutě. Šmejkal nacentroval a nekrytý Baloun poslal domácí do vedení. Vzápětí to byl znovu aktivní Karpíšek, který se ocitl ve šanci, proti třem ale neuspěl. Definitivní rozhodnutí tak přišlo až v samém závěru. V 86. Šmejkal znovu poslal výborný balón a Vlk bombou zvýšil na 3:1. O minutu později pak tentýž hráč svým důrazem před brankou dokončil Balounovu akci, když dorazil brankářem vyraženou střelu.

Dolní Poustevna tak v prvním utkání sezóny zvítězila 4:1 a rázně vkročila do nové soutěže. Jako rozhodující se ukázalo nasazení Vlka do útoku. Ten pak znovu potvrdil svou pověst nejefektivnějšího hráče týmu, hráče, který z minima šancí dokáže vytěžit maximum.

Slovo trenéra domácích: Jsem rád, že se nám povedl první krok. Utkání bylo zpočátku vyrovnané, ale od stavu 2:1 jsme měli jasně navrch. Vůdčí osobností mužstva byl Karpíšek, přes něj šla řada akcí. Moravec za obdrženou branku nemůže, byla to chyba obrany – v ní se ještě sehráváme. Teprve další zápasy ukáží naší připravenost v soutěži.”

Fakta: Hráno v sobotu 7. 8. 2004 v 17 hodin na hřišti v Dolní Poustevně. Branky: 10. Malec 0:1, 16. Karpíšek z penalty 1:1, 72. Baloun 2:1, 86. Vlk 3:1, 87. Vlk 4:1. Rozhodčí: Budský – Červený, Sabo. ŽK: Soukup, Baloun – Němeček, Cimpl. Diváci: 200 Sestava Dolní Poustevny: Moravec – Švitorka (46. Vichterey), Smutný, Novotný, Starosta – Obročník (87. Jemelka), Šmejkal, Karpíšek, Soukup – Baloun, Lukeš (46. Vlk). Trenér Milan Vichterey.