Dolnopoustevenský posel

Pieta má za sebou první “léčebnou” kúru

Autor: rd

O zahájení restaurátorských prací, jejichž cílem je obnova sousoší dolnopoustevenské Piety, jsme naše čtenáře už informovali. Nyní pro ně máme další zprávy. Do Dolní Poustevny je zaslal sám (včetně fotodokumentace) akademický sochař Ivan Hamáček z Prahy, který se právě v těchto dnech a týdnech sousoší intenzívně a hlavně profesně věnuje. Z jeho sdělení vyjímáme:

“Ke dne 29. listopadu 2004 bylo na sousoší provedeno čištění od prachových depozit, sejmutí vrstev nevhodných nátěrů, čištění síranových krust pomocí “raenigerpaste Remmers” aplikace odsolovacích fázích restaurátorského zásahu. Během demontáže spodní části sousoší bylo potvrzeno, že dva schodišťové stupně v základu objektu částečně zasunuté zeminou jsou nepůvodní, zhotovené z litého betonu, jehož vznik je možné datovat do období před koncem II. světové války. Po uvolnění originálního kamene spodní části Piety byly betonové zbytky ponechány na místě s předpokladem pozdějšího zahrnutí zeminou.”

Na snímcích vidíte sousoší při aplikaci absorbčních odsolovacích obkladů a pak po jejich očištění. O dalším průběhu restaurátorských prací vás budeme samozřejmě informovat.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )