Dolnopoustevenský posel

Bydlím, bydlíš, bydlíme ... v Sebnitz

Autor: rd

Nabídka bydlení v Sebnitz pro lidi z Dolní Poustevny získala zcela konkrétní obrysy. Zástupci dolnopoustevenské samosprávy si prohlédli několik prázdných bytových domů. Všechny jsou v blízkosti státní hranice, jejich stav je ale různý.

“Některé bytové domy jsou opravdu ve velmi špatném technickém stavu, zájemce musí počítat s jejich celkovou rekonstrukcí,” konstatuje starosta města Miroslav Jemelka. “Viděli jsme ale i domy a byty vcelku zachované, některé byly vskutku prvotřídní. Domy jsou ve středně starší, ale i v nové sebnitzské zástavbě.”

Městský úřad v Dolní Poustevně už má k dispozici technickou dokumentaci “sebnitzských” domů. V současné době čeká ještě na překlady listin s cenami vody, elektrické energie, plynu a dalších služeb spojených s bydlením. “To jsou ceny, které neovlivníme. Pokud by ale město některé byty v Sebnitz pro potřeby lidí z Čech koupilo a upravilo, stanovilo by nájemné odpovídající našim standardům,” vysvětluje Jemelka.

Radnice v Sebnitz počítá s tím, že by prázdné domy a byty odprodala či pronajala za symbolický pronájem zájemcům z České republiky. Fyzickým i právnickým osobám. “Už se nám ozvali lidé z jižních Čech a Moravy. Šlo o lékaře, bankovní úředníky, ale také o seniory, kteří se na možnost bydlení v SRN dotazovali,” říká Miroslav Jemelka. “Veškerou dokumentaci včetně fotografií samozřejmě rádi poskytneme i lidem a podnikatelům z Dolní Poustevny, kteří by se o možnost bydlení v Sebnitz vážně zajímali.”

Od roku 1990 odešlo ze Sebnitz do jiných spolkových zemí či zemí Evropské unie tři tisíce lidí. Počet obyvatel u našich saských sousedů klesl z původních dvanácti na současných zhruba devět tisíc.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )