Dolnopoustevenský posel

Advent, čas pro člověka

Autor: Antonín Tobiška

V době, kdy toto číslo Poustevenského posla vyjde, bude za námi již první adventní neděle s prvním adventním koncertem v ČT a prvními dary pro první instituci vybranou kolektivem osobností, které již léta tyto koncerty pořádají spolu s pracovníky České televize.

Co pro nás znamená advent? Pro někoho nadcházející čas horečného shonu a ruchu, aby nakonec upachtěn a unaven si řekl - už aby ten čas vánoční byl za námi. Ano, advent je čas vánoční, čas naděje a lásky, pro křesťany pak začátek nového církevního roku. Proto ty čtyři svíce na adventním věnci. Každou neděli se rozsvítí jedna navíc, kdy po rozsvícení té poslední nastává pravý čas vánoční - necelý týden do Štědrého dne, dle křesťanů dne Narození Páně.

Advent je také časem dychtivého očekávání dětí. Zvláště té nejměnší drobotiny, která věří v opravdovost těch podivných hostů - Mikuláše a čerta s andělem. Ve zbývajících dnech do naplnění adventního času pak stačí jen mrknout na zapomenuté chlupy čerta a hned je v dětských hlavičkách jasno, že musejí být hodné, aby se náhodou čert nevrátil. Co kdyby pak již neviděly, co jim Ježíšek nadělí, že?

Advent je také časem vzpomínek na naše blízké, kteří nemohou být s námi v době vánoční, ať už z důvodů pracovních nebo zdravotních. Je to také doba vzpomínek na naše příbuzné a známé, kteří již nežijí. Vzpomeneme i na ty, co strádají hladem nebo válečnými útrapami jinde ve světě, neboť advent a vánoce patří k největším křesťanským svátkům roku.

Advent je také měsícem, kdy příroda ukládá v našich krajích „své“ děti k zimnímu spánku. Proto probíhají poslední leče a poslední výlovy, aby pak i člověk trochu si odpočinul od denodenní lopoty. V adventních večerech zkrášlují okna domácností adventní světla. Hvězdy, blikající světélka, svíce. Adventně osvětleny jsou i ulice našeho městečka. Važme si proto toho, že žijeme v této době a buďme k sobě slušní.

Přeji všem lidem v Dolní Poustevně zdraví, spokojenost a splněná přání. Do nového roku pak hodně úspěchů a radosti.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )