Dolnopoustevenský posel

Jezdcem se stal Alois Zedek z Prahy

Autor: rd

Setkání generací, setkání amatérských a registrovaných šachistů. I tak by se dal charakterizovat turnaj, který pod názvem O dolnopoustevenského jezdce 2005 uspořádal 12. listopadu Šachový klub Soukromých speciálních škol Gabriely Pelechové v Horní Poustevně. V malém sále Národního domu se nad šachovnicemi sešlo šestatřicet malých i velkých vyznavačů královské hry. Mezi nimi byli i velmi vzdálení přespolní hráči. Dva přijeli z Prahy, jeden dokonce až z moravského Vyškova.

Na šachisty čekal šestihodinový maraton třinácti turnajových kol, hrálo se švýcarským systémem, který řídil počítač. Časový limit na partii činil dvacet minut. „Remíz bylo málo, svědčí to o velké bojovnosti účastníků,“ řekl hlavní rozhodčí turnaje Bohuslav Fúzik z Rumburku. „Byli jsme svědky i  překvapivých výsledků. Amatéři přehrávali silné registrované hráče a dospělí se pak sami přesvědčovali, že se nevyplácí podceňovat ani velmi malého šachistu, který sotva vidí na stůl a skoro nedosáhne na figurky,“ dodal Fúzik.

Nakonec to ale přece jen byly herní vyzrálost a zkušenost, které rozhodly o konečném pořadí. V seniorské kategorii se „dolnopoustevenským jezdcem“ pro rok 2005 stal s jedenácti body Alois Zedek z TJ Praga Praha. V kategorii juniorů (hráčů do 15 let) triumfoval se sedmi a půl bodem Jakub Krupička z týmu Pěšci z Rumburku při ZŠ. Oba jmenovaní si domů odvezli kromě jiných cen i bohatě zdobené dorty, které připravila Daniela Kučerová z Horní Poustevny. Alois Zedek navíc získal i vítěznou trofej - dřevěnou plastiku z dílny Milana Otahala ze Šluknova. A když už jsme u těch cen - s prázdnou neodjel z Dolní Poustevny nikdo.

„Myslím, že turnaj přispěl k popularizaci šachu v Dolní Poustevně a o to šlo především,“ řekl činovník pořadatelského klubu Martin Kučera. „Hovořil jsem například se šachisty z Krásné Lípy a Varnsdorfu. Vzpomínali na turnaje, které se v Dolní Poustevně hrály před třiceti čtyřiceti lety a nijak neskrývali, že se do Dolní Poustevny vrátili rádi. A příští rok prý určitě přijedou zase. Mohu jim slíbit, že druhý ročník turnaje O dolnopoustevenského jezdce uspořádáme.“

Výsledky - senioři: 1. Alois Zedek (TJ Praga Praha) 11 bodů, 2. Tomáš Buchcar (TJ Krásná Lípa) 10 b., 3. Jaroslav Blažej (ŠK Varnsdorf) 9,5 b. Výsledky - junioři: 1. Jakub Krupička (Pěšci z Rumburku při ZŠ) 7,5 bodu, 2. Martin Hrubeš (Pěšci z Rumburku při ZŠ) 7,5 b., 3. Radek Kolářík (ŠK SSŠ GP Horní Poustevna) 6,5 b.

Z celkového pořadí dále vyjímáme: 13. Josef Protiva (Lobendava) 7 bodů, 19. Martin Kučera, 21. Radek Kolářík, 22. Patrik Bulejko, 23. Matěj Kučera (všichni ŠK SSŠ GP Horní Poustevna) 6,5 b., 24. Antonín Šátka, 25. Petr Štěpán, 26. František Kalčík (všichni z Dolní Poustevny) 6 b. Zbývající hráči pořádajícího šachového klubu, Filip Třešňák, Josef Slanina, Viktor Hrdlička a „Honza“ se umístili na 29. až 31., respektive na 33. místě se ziskem pěti a tří bodů.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )