Dolnopoustevenský posel

Lidé u nás spatřili čápa černého a luňáka hnědého

Autor: rd

11. července 2005 byl v ranních hodinách pozorován při přeletu v neveliké výšce nad Lučním potokem v Dolní Poustevně dospělý čáp černý. Po necelé hodince byl pozorován při odpočinku na posekaném poli na Hamru. Jeho další výskyt byl jiný den zaznamenán také v lokalitě mokřiny v ohbí železniční tratě za stanicí Velký Šenov zastávka směrem na Šluknov.

Tento chráněný a poměrně vzácný druh brodivých byl zřejmě překvapen prudkou bouří předešlého dne a zřejmě zabloudil. Povětšinou totiž žije v nedalekém Českém a Saském Švýcarsku. Běžně byl začátkem 90. let pozorován v údolí Kyjovského potoka a v údolí Křinice.

Čáp černý ale není jedinou raritou ptačí říše, která se v okolí Dolní Poustevny vyskytla. Zhruba pět dní před pozorováním čápa černého, při sekání pole na Hamru, byl totiž spatřen také pár luňáka hnědého. Tento dravec se v našem kraji také běžně nevyskytuje. Pověstný je svým stěhováním a vyznačuje se charakteristickým “vlaštovčím” rýdovákem (ocasem).

Dalším velmi zajímavým druhem, který je u nás pozorován už několik let, je skorec vodní. Na Lučním i Vilémovském potoce letos dva páry vyvedly asi čtyři mláďata. Pravidelnými hosty našich rybníků jsou minimálně dva páry ledňáčků říčních. Poslední naší ptačí raritou jsou i páry labutí bílých, na které si již lidé zvykli.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )