Dolnopoustevenský posel

Festival na Čtverci v devatenáctém pokračování

Autor: Pavel FFF Sajfert

Minulý rok Čtverec překročil práh dospělosti a po letech tápání snad už konečně nalezl svou tvář. Předešlé dva ročníky ukázaly, že návštevníky chceme (a dokážeme) oslovit širokoúhlým záběrem, a u toho zůstaneme i v srpnu 2005. Nechceme ustrnout, zpohodlnět, chceme stále něčím překvapovat. V první řadě trochu odlišnou dramaturgií, kterou zastává většina festivalů - dělaných jakoby přes kopírák. Letos opět neuvidíte ani jednu kapelu z loňska (ani předloňska). Tím je pro nás potvrzen fakt, že na nezávislé scéně (narozdíl od ohraných rádiovek) je opravdu stále z čeho vybírat! Čtverec chce být jiný, originální a i z tohoto důvodu nastaly jisté změny. Doufáme, že k lepšímu.

Jelikož se místo konání festivalu nachází v kraji česko-polsko-německého trojzemí, jaksi logicky se nabízí uvádět vedle domácích jmen právě soubory z Německa a Polska (navíc pak z Anglie a Belgie). V menším měřítku si organizátoři tento nápad vyzkoušeli už na minulém ročníku (němečtí Zombie Joe and The Dustbowlers a Poláci Zlodzieje Glow) a v příštích letech by se měl internacionální duch festivalu stát nepsaným pravidlem. Letos na hlavní scénu festivalu zavítají polští ska-punkeři Leniwiec, angličtí Vermont (Casio-beat/IndiePop) a barvy Německa budou reprezentovat Big Ban Shakin (rockabilly band), c4space (Indepedent-Rock) a Eva Loft band (ač vzhledem křehká, hlasem drsná dívka s ostrou rockovou kapelou za zády).

Druhou a neméně zásadní novinkou je premiéra druhé scény, na níž se budou prezentovat nadějné mladé rockové kapely, o nichž v budoucnosti (doufejme) ještě uslyšíme, respektive už zavedené indepedent svěženky, s nimiž by bylo škoda posluchače neseznámit. Konkrétně se jedná o Bonesaw in the brain (Varnsdorf), emenvoodoopöka (CZ), Moonprojekt vs. Lilac (CZ), Advent (PL), The Brood (D), OW (B), River for Sale (Dolní Podluží), Blasting Out Of Lethargy (Nový Bor). A ještě něco, letos na druhé scéně vystoupí divadlo Demago se svou hudebně-pantomimickou show.

A nyní už jen ve zkratce, co fandy neotřelé muziky letos čeká na hlavní scéně z tuzemských zdrojů: Houba (punk z Ústí nad Labem), Čellisti (česká Apocalyptica?), Pražský výběr (není co dodat), Volant (pardubické ostré kytary a saxík), E!E (punková legenda, Příbram), Jak si udělat hračku (pop rock kapely a děčínského písničkáře Franty Řezníčka), Ahmed má hlad (lidová hudba východní Evropy, balkánu i ozvěny klezmeru), Irish Dew (Keltové na scénu!), Kamil Jasmín Band (bigbít s dechovou sekcí), November 2nd (pomezí popu a rocku), Psí vojáci (25 let kvality), Pavilon M2 (emocionální rock s dotekem melancholie), Vertigo (ska).

To všecko 5. a 6. srpna 2005 na 19. Čtverci v Dolní Poustevně!

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )