Dolnopoustevenský posel

Západ Šluknovska volá po vodě

Autor: rd

Otázky související se zásobováním obyvatel měst a obcí západní části Šluknovského výběžku pitnou vodou byly hlavním bodem posledního jednání Mikroregionu Sever v roce 2005. Konkrétně starostové hovořili o možnosti prodloužení páteřního vodovodu Chřibská - Šluknov směrem na Mikulášovice a Velký Šenov, dále pak na Vilémov, Lipovou, Dolní Poustevnu a Lobendavu.

„Debaty o zásobování pitnou vodou odstartovalo veliké sucho z roku 2002, které postihlo hlavně Mikulášovice. Dodnes má toto město s vodou značné problémy,“ říká starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka. „Projekt prodloužení páteřního vodovodu ze Šluknova zástupci Mikroregionu Sever rozložili do tří etap. První by přivedla vodu z chřibské vodní nádrže do Mikulášovic a Velkého Šenova, druhá k Vilémovu a v průběhu té třetí by se páteřní vodovod rozdělil na větve dolnopoustevenskou a lipovskou,“ popisuje průběh výstavby Jemelka.

Podle odborníků bude mít Šluknovsko jako celek s vodou v budoucnu problémy. Leží totiž, velmi zjednodušeně řečeno, na geomorfologickém „oblouku“, ze kterého voda stéká. Oblast proto potřebuje nový zdroj pitné vody, ty stávající poslouží jako rezerva.

Starostové měst a obcí Mikroregionu Sever počítají s tím, že už v roce 2006 spatří světlo světa konkrétní projekt a v roce 2007 začne výstavba páteřního kanálu ve směru Šluknov - Mikulášovice. Na financování se budou kromě vodohospodářů podílet i příslušné dotační tituly. Republikové i unijní.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )