Dolnopoustevenský posel

Pietu vysvětil P. Stanislaw Bochenek

Autor: rd

Každý, kdo šel v pondělí 19. prosince kolem třetí hodiny odpolední Vilémovskou ulicí, nemohl si nevšimnout. U dolnopoustevenské Piety probíhal malý slavnostní akt. Odhalení a vysvěcení zrestaurovaného a nově umístěného (byť jen o pár metrů směrem vzad) sousoší. Jediné státem chráněné památky, která v Dolní Poustevně je.

Věci světské - několik příjemných a věcných slov - měl na starosti starosta města Miroslav Jemelka, věci církevní - svěcení a modlitby v řeči české i německé - opatřil P. Stanislaw Bochenek a věci tyto obé umocnil a do slavnostního hávu kulturního oděl dvěma zpívanými skladbami Vilémovský chrámový sbor.

Připomeňme, že Pieta byla po dobu patnácti měsíců v péči pražského restauratéra akademického sochaře Ivana Hamáčka i to, že odborná restaurace sousoší, jeho umístění, úprava okolí a osvětlení přišly na dvě stě třicet tisíc korun.

Více se o dolnopoustevenské Pietě rozepíšeme v únorovém vydání Poustevenského posla. Jako malou „ochutnávku“ vám už ale teď nabízíme informaci, že Ivan Hamáček našel při restaurování v Pietě schránku, ve které byl umístěn kousek dřeva. Podle Hamáčka šlo o zbytek kříže, který sousoší tohoto druhu mívají nebo je to pozůstatek kříže Božích muk, která v Dolní Poustevně stávala v místech, kde je nyní sousoší umístěno.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )