Dolnopoustevenský posel

Parlamentní volby mohou začít

Autor: rd

Obě volební komise, které budou v době nadcházejících voleb do poslanecké sněmovny působit v Dolní Poustevně, už mají za sebou svá úvodní jednání. Předsedou okrskové volební komise číslo 1 v Dolní Poustevně byl zvolen Oskar Fučík (nez.) a okrskové komisi číslo 2 v Horní Poustevně bude předsedat komunista František Minařík.

Novinkou bude zcela jednoznačně oznámení o konání voleb v německém jazyce. Samospráva tak splní nařízení zákona o volbách do Parlamentu ČR. Ten stanoví, že se v městech a obcích, kde se deset procent trvale žijících obyvatel hlásí k cizí národnosti, oznámí konání voleb v jazyce té národnosti, která v rámci menšin v obci dosáhne deseti procent. A toto číslo splňuje v Dolní Poustevně právě německá národnostní menšina.

V souvislosti s letošními volbami si v krátkosti ještě připomeňme výsledky předcházejících voleb v Dolní Poustevně v uplynulých šestnácti letech.

Volby do někdejší Sněmovny národů a Sněmovny lidu Federálního shromáždění v roce 1990 vyhrálo v Dolní Poustevně Občanské fórum před KSČ. O dva roky později se z vítězství ve volbách do SL a SN FS radovala koalice ODS a KDS. Ve volebním klání porazila v obou uvedených sněmovnách Československou sociální demokracii. Ve volbách roku 1996 se z vítězství ale radovali dolnopoustevenští voliči ČSSD (30,34 %), ODS (26,95 %) skončila druhá. Situace se opakovala i v mimořádných volbách v roce 1998. Sociální demokraty volilo 38,46 % voličů, občanské demokraty 23,43 %. A jak to vypadalo při posledních volbách v roce 2002? Vyhrála ODS (23,30 %) před KSČM (21,95 %). Zhodnoceno sportovní terminologií, pravice vede nad levicí 3:2.

A v závěru ještě jedna poznámka. V letošních parlamentních volbách kandidují dva lidé přímo z Dolní Poustevny. Přejme jim úspěch.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )