Dolnopoustevenský posel

Ohlédnutí za devátým loutkovým festivalem

Autor: Monika Lampová

Letošní ročník byl zahájen už ve čtvrtek 26. září představeními v základních školách v Dolní Poustevně, Šluknově, Mikulášovicích a v Rumburku. Novinkou bylo představení v Základní škole Pastelka v Rumburku, které bylo celé v němčině a mezi diváky byly i děti z Německa.

Večer festival slavnostně zahájil starosta města Miroslav Jemenka. Po úvodním vystoupení pěveckého souboru NTC z Gymnázia v Rumburku se dětem i starším divákům předvedlo Malé divadélko z Prahy s fraškou O kohoutkovi a slepičce. A pak už sál Národního domu patřil těm otrlým divákům, kteří nedbali varování před náročnou hororovou podívanou.

Divadelní soubor Mimotaurus nás svým Hrozným příběhem jistě nenechal bez emocí, to co jsme viděli se nedá popsat, to se musí vidět. Stručně řečeno - variace na kramářské písně v šansonovém provedení, sentiment a krev v krásných melodiích, velké příběhy o malých lidech. Loutkový punk z doby národního obrození. Představení opravdu odvážné, které tady zatím nepředvedl za těch předchozích osm let žádný soubor. Divadlo vyvolalo polemiku, ale jistě nenechalo diváky bez názoru.

V pátek ráno po Plaváčkovi z Liberce upekli herci z Cirkusu Žebřík Pohádku a pak už přišel starý známý Kocour v botách, který předvedl divákům svůj příběh. Také německá pohádka Dítě štěstěny byla celá v němčině, ale děti z Dolní Poustevny jsou již zvyklé a příběh mnoho děti znalo.

Vrcholem podle dětí i dospělých diváků byl Tučňákův výlet, představení plné humoru a poučení. V podvečer byl v loutkovém divadle Kabaret u kyselých rybiček a tím páteční pohádkový maratón skončil.

V sobotu již od rána byli děti U medvědů a U Palečka a potom se představil podezřelý Klaun se třemi nohami a jeho vysoký kamarád, který do svého vystoupení zapojil i děti v sále. Od Franzisky Merkel se děti dozvěděli, jak to bylo s Krakonošem v Krkonoších a pak už odvážní malí herci a herečky z Dolní Poustevny předvedli, co se pod vedením herce ze souboru Žebřík naučili. Ukázka pantomimy se jmenovala Živé sochy a moc se dětem povedla. Divadelní soubor Rolnička ze Šluknova potom uvedl Kašpárkovu kouzelnou knihu a netradičně letos na závěr vystoupili herci z Naivního divadla z Liberce. Do Dolní Poustevny přivezli pohádku Hrnečku vař. Byly to vlastně tři pohádky o vařícím hrnečku. Opět mělo Naivní divadlo veliký úspěch nejen u dětí, ale také u rodičů.

Kromě Dolní Poustevny, Mikulášovic, Šluknova a Rumburku se letos divadelní soubory představily také v Sebnitz, Bad Schandau a v Kleingiesshübel. Za své výkony byly soubory odměněny keramickým zvonečkem z dílny Jana Krále z Dolní Poustevny.

Děkujeme vám dětem, které jste vždy v hojném počtu přišly na všechny pohádky, i když vás déšť a škaredé počasí lákaly ke sledování televize v teple domova, ale vy jste se nedaly. Dík!

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )