Dolnopoustevenský posel

Kde skončily sochy z dřevařského sympozia?

Autor: Vilém Madunický

Sochy, které vytvořili studenti z Ostravy a Bratislavy na loňském dřevařském sympoziu v Dolní Poustevně mají konečně své trvalé stanoviště. Po dohodě se zástupci města byly dřevěné monumenty usazeny po celé Dolní i Horní Poustevně. Na této náročné akci se po sympoziu zapojilo několik firem a pracovníků města.

Sochy se musely nejprve na zimní období zakonzervovat a uschovat pod střechu v areálu městské ubytovny – to prováděli pracovníci VPP při MěÚ. Přes zimu pak mělnická firma Elektrodílny Luboš Hlinecký připravila pro každou sochu štítek s iniciálami autora a názvem díla. Firma Zámečnictví - topenářství Martin Kuchař z Dolní Poustevny zhotovila nerezové tyče s přírubami na uchycení soch a další místní firma Kolda - Michaliga tyto připravené tyče zabetonovala na určená místa. Pracovníci VPP prováděli výkopové práce, osazení vlastních soch a ochranný nátěr. Při osazování pomáhala firma Petr Kalčík s těžkou technikou.

A kde tedy sochy najdete? Napoví vám následující výčet lokalizací: ,,Poustevník“ - areál městského úřadu, ,,Poustevník II.“ - park v Horní Poustevně, ,,Vzpomínka papírnám“ - před knihovnou, ,,Černá paní“ - centrální park v Dolní Poustevně, ,,Mladost a staroba“ - centrální park v Dolní Poustevně, ,,Žába na skále“ - pod Hamrem u pramene, ,,Biela pani“ - interiér zasedací místnosti na MěÚ, ,,Bílá paní“ - cesta k pomníku s pověstí o bílé paní (u lavičky pod lesem), ,,Kostolík“ - zahrada I. stupně ZŠ, 10. ,,Stáří“ - chodba II.stupně ZŠ, ,,Brána Severní stopou“ - areál základny Klubu českých turistů.

Všichni kteří spojí procházku po Dolní a Horní Poustevně s prohlídkou těchto uměleckých děl budou určitě spokojeni. V závěru bych chtěl dodat, že na letošním dřevařském sympoziu, které proběhne opět v září, budou studenti vytvářet díla na tématické zadání ,,Ulice v našem městě“. Kdo ví? Možná se můžeme těšit na jedinečnou raritu - každá ulice bude mít kromě názvu i svoji sochu. Které město se tím může v republice pochlubit?

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )