Dolnopoustevenský posel

Nové náměstí už má zcela konkrétní podobu

Autor: rd

Matouš Semerád, student 5. ročníku Fakulty architektury ČVUT v Praze a profesor téže školy ing. arch. Holý představili návrh studie centrálního náměstí v Dolní Poustevně. Učinili tak prostřednictvím veřejné prezentace, která se počátkem března uskutečnila v malém sále Národního domu. Vidělo ji asi třicet diváků.

Studie, jejíž integrovanou součástí je i trojrozměrný model, nabízí nové architektonické pojetí zhruba dvouapůl hektarové lokality někdejší městské kotelny, skladu č. p. 1, budovy tzv. „atrap“, pozemků pod Hamrem a bytovkami u letadla. Počítá s tím, že některé z objektů, např. kotelna, zcela zmizí, a některé se změní.

Do „atrap“ by se měl přestěhovat městský úřad, sklad č. p. 1 by měl nabídnout zázemí muzeu umělých květin, města Dolní Poustevny, popř. celého Šluknovského výběžku. Zcela jiné bude i směrování komunikací a chodníků, studie počítá s parkovišti i plochami veřejné zeleně. Nechybí kašna ani nové objekty na bydlení.

„V diskuzi, která se po skončení prezentace rozproudila, padly i další zajímavé návrhy,“ říká starosta města Miroslav Jemelka a pokračuje: „Hovořilo se například o podzemních garážích. Já sám jsem přemýšlel o tom, že by bylo možné nějakým netradičním způsobem využít nefunkční komín kotelny. Třeba jako obelisk, skluzavku nebo cokoliv jiného. Nemusel by se přece za každou cenu bourat.“

Starosta města šel ve své fantazii ještě dál. Řekl, že by si dovedl představit náměstí tvořené několika domy, které by charakterizovaly typickou výstavbu v Evropě - domy ve francouzském, nizozemském či alpském stylu. Navrhl dokonce i název nového dolnopoustevenského náměstí. V souvislosti s uvedeným by se prý mohlo jmenovat Evropské náměstí nebo Náměstí Evropy.

A finance? Město by na ně mohlo dosáhnout prostřednictvím evropských a státních fondů, které dotují sanace starých průmyslových zátěží, o zbytek by se mohly postarat komerční subjekty.

Zpět k článkům


Poslední aktualizace:
©1998, Interdata Web Team (e-mail )